top of page

SIK SORULAN SORULAR

 • İyi zeytinyağı nasıl anlaşılır?
  Zeytinyağının kalitesine bir çok faktör etki etmektedir. Sıradan tüketicinin bunları ayırt etmesi pek olası değildir. Bu nedenle kalitesi laboratuvar testleri ile belgelenmiş, değişik yarışmalarda ödül almış, sertifikalı ve markalı yağları alıp tüketmek yapılacak en doğru davranış olacaktır.
 • Polifenol nedir?
  Düzenlenecek
 • Milas Zeytinyağı nedir?
  Yalnızca Milas bölgesinde yetişen Memecik cinsi zeytinlerden elde edilip, yine yalnızca Milas bölgesi içerisinde işlenen Extra Virgin (Natürel Sızma) zeytinyağları hem Türkiye hem de Avrupa Birliği tarafından Milas Zeytinyağı Coğrafi İşareti altında tescillenmiştir.
 • Memecik cinsi zeytin nedir?
  Özellikle Milas bölgesinde yetişen, çoğunlukla yağlık olarak değerlendirilen, sofralık olarak da "çekişte" ve "yağlı zeytin" olarak işlenen orta - iri meyveli bir zeytin çeşididir. Yağı koyu yeşile çalan renkte, meyve kokusu kuvvetli ve polifenol değeri yüksektir. Diğer cinslere göre daha keskin ve sert tat karakterine sahiptir.
 • Zeytinyağı nasıl saklanmalı?
  Zeytinyağı, serin ve karanlık bir ortamda saklanmalıdır. Kiler, dolap ve buzdolabı saklamak için uygun alanlardır. Zeytinyağı çevresindeki kokuları çok çabuk absorbe etmektedir. Hem bu yüzden, hem de zeytinyağının özelliklerini yitirmemesi adına hava ile temasının kesilmesi elzemdir. Mantar kapaklı şişeler dahi zeytinyağının saklanması konusunda önerilmez.
 • Zeytinyağı kızartmada kullanılabilir mi?
  Evet. Kızartma için kullanılabilecek en sağlıklı yağ zeytinyağıdır. Zeytinyağı %86 tekli doymamış yağ oranı olan tek yağdır. Erken hasat sızma zeytinyağlarının dumanlanma noktası düşükken (160°C) rafine edilmiş olanlar tam tersine yüksek yanma ısısına sahiptir (240°C). Kızartma için yanma derecesi yükseltilmiş, rafine zeytinyağlarını kullanabilirsiniz.
 • Zeytinyağını nasıl kullanmalı?
  Natürel sızma zeytinyağlarının çiğ olarak tüketilmesini öneriyoruz. Sıcaklık; zeytinyağının tat ve koku gibi karakteristik özelliklerini veren bileşiklerin yanı sıra insan sağlığı için yararlı bileşiklerin (fenolik bileşenlerin) uçmasına ve yağın tüm özelliklerini yitirmesine sebep olmaktadır. Önerimiz, pişirme alışkanlıklarınızı değiştirip yemeklerinizi yağsız / az yağlı pişirip yemeden önce zeytinyağını tabağınıza eklemeniz yönündedir.
 • Zeytinyağı donar mı? Donmalı mı?
  Donmayan zeytinyağı yoktur. +4 +8 derece aralığında donar. Donmuş zeytinyağı niteliğini kaybetmez. Zeytinyağınızı buzdolabında dondurarak saklamak zeytinyağınızın niteliklerini kaybetmeden uzun süreler saklamak için en uygun yöntem olmakla birlikte zeytinyağınızı tekrar tekrar dondurup çözdürmemeniz gerekmektedir.
 • Bekleyen zeytinyağının dibinde biriken madde nedir?
  Günümüzde zeytinyağı fabrikaları yüksek teknoloji ile donatılmıştır ve zeytinyağları neredeyse partikülsüz olarak üretilmektedir. Ancak her şeye rağmen zeytinyağının içinde gözle görülmeyecek kadar küçük partiküller kalır. Elde edilen zeytinyağı filtre edilirse bu partiküller de ayrıştırılır ve zeytinyağının dibinde birikme olmaz. Ancak kimi tüketiciler filtre edilmemiş zeytinyağını tercih etmektedir. Filtre edilmemiş zeytinyağları içindeki partiküller zaman içinde dibe çöker. Dipte biriken koyu renkli, akışkan, kaygan maddeye posa adı verilir. Dipte birikmiş olan bu posa zamanla zeytinyağının tadında bozulmalara neden olur. Filtre edilmemiş zeytinyağları hızlıca tüketilmelidir.
bottom of page